In English
Apie etiką aikštelėje

Keletą metų šaudome treniruotėse ir varžybose, mūsų rezultatai gerėja. Atsiranda klausimų, nesusijusių su šaudymo technika, bet nemažiau svarbių, jei kalbėsime apie tarpusavio santykius bei pagarbą vienų kitiems. Pats laikas pakalbėti apie šaudymo etiką. Nors atmosfera mūsų varžybų metu yra gera, ir geranoriškumo bei mandagumo pas mus netrūksta, bet kodėl neperimti ir daugiau gerų tradicijų bei papročių.

Išvykus į varžybas užsienyje, ir ypač, kai susiduriame su šauliais iš Anglijos, Prancūzijos ar Italijos, galime pastebėti su kokia pagarba yra bendraujama tarpusavyje. Kaip sveikinamasi, užmezgamos pažintys, stengiamasi vieni kitiems netrukdyti, neįkyrėti. Ir ne tik tarp šaulių - didelė pagarba rodoma teisėjams ir aptarnaujančiam personalui. Įdomi detalė, bet nuvykę į Latviją, mes nebeskubame pasisveikinti su operatoriais aikštelėje taip, kaip tai darytume Austrijoje, Italijoje ar Čekijoje.
Taip pat pasvarstykime, ar turime teisę šaudymo metu garsiai komentuoti kito žmogaus šūvius? Dažnai galime matyti, kaip šalia šaulių įsitaiso gerai nusiteikę patarėjai, kurie savo "išmintimi" palydi šūvius aikštelėje. O juk šaulys, kaip ir mes visi, sumoka pinigus. Ir sumoka tam, kad galėtų parodyti tokį rezultatą, kokiam yra šiuo metu pasiruošęs. Jis stengiasi parodyti kuogeriausią rezultatą. Tam tikslui analizuoja savo veiksmus, kaupiasi bei ruošiasi šūviams. Bet jei kas nors trukdo šaudyti savo komentarais, ar trukdydamas garsiai bendrauja su kuo nors, ar tai yra teisinga?
Kaip šauliai bendrauja varžybų metu tarp serijų? Bendravimo logika yra tokia, kad ne kiekvienam šauliui visą varžybų laiką norisi save kankinti mintimis apie rezultatą, norimą užimti vietą varžybose ir kitus panašius dalykus, kurie kelia papildomą įtampą. Todėl profesionalu yra neklausinėti vienas kito per dažnai apie tai, ką jis pataikė, ką turėtų pataikyti, ir kaip labai turėtų stengtis. Jei tau įdomu sužinoti kieno nors rezltatą - visada gali pažiūrėti į rezultatų lentelę. Padėkime vieni kitims - nekalbėkime apie tai, kokią vietą kas turi užimti ir panašius dalykus. Tai didina nereikalingą įtampą, neleidžia laisvai bendrauti ir mintis nukreipti į kitus nei šaudymas dalykus. Neužmirškime, kad tokie klausimai gali būti vertinami ne tik kaip neprofesionalumas, bet ir kaip noras pakenkti žmogui.
Varžybose kitas šaulys tau padeda tobulėti - juk konkurencija, kitų šaulių aukštesni rezultatai skatina ir tave pasitempti, ieškoti naujų galimybių gerinti rezultatą. Todėl aplink tave esantys šauliai - tai ne tik varžovai, bet ir pagalbininkai. Ir pagarba kitiems šauliams yra privaloma kiekvienam mūsų sporto federacijos nariui.  
Vienas iš pagarbos elementų yra apranga. Šaudymo taisyklėse yra nurodyta, kokia turi būti šaulio apranga - pasiskaityk, kad netektų netyčia nukentėti varžybose, dėl nežinojimo. O mūsų šauliai, išvykdami į svarbiausias varžybas, per atidarymus visada būna pasitempę ir su klubiniais kostiumais.
Apie etiketą nesenai parašė viešą laišką geriausias šiuo metu šaulys George Digweed'as. Laišką ir dabar galite rasti FITASC svetainėje. Bet trumpai kalbant, jis siūlo atgaivinti džentelmenų sporto tradicijas. Ir imtis griežtų priemonių prieš tuos, kurie kelia sumaištį aikštelėje, ardydami šaudymo ritmą, garsiai rėkaudami bei siekdami įgyti pranašumą spausdami teisėjus.
Beje, jau yra oficiali reakcija į šias mintis. Nuo kitų metų turėsime naujas taisykles sportingo rungtyje. Pagal šias taisykles šaulys gali tyliai pareikšti protestą prieš jo nuomone neteisingą vertinimą. Tačiau jei teisėjas yra tikras dėl savo nuomonės, arba pasitaręs su kitais tesėjais priima galutinį spredimą - tokiu atveju tolesnis protestavimas arba nesutikimas su teisėjo sprendimu iššaukia griežtas sankcijas šauliui - jis šalinamas iš varžybų. Dar daugiau - jei pasitaiko antras kartas per mažiau kaip 5 metus - toks šaulys yra visai diskvalifikuojamas.

Noriu pasiūlyti ištrauką iš James Russell knygos "Trap shooting secrets", kurioje jis kalba apie etiketą šaudymo metu.

"Mandagumas nekainuoja nei cento, bet duoda didelius dividendus"

"Kai dalyvauji varžybose, reikia žinoti rašytas ir nerašytas taisykles. Niekada neardyti šaudymo grupės harmonijos yra viena iš tokių taisyklių. Pabandykime pasiaiškinti, kaip tas atrodo praktikoje.
Varžybų šūviai yra svarbus dalykas. Šauliai yra labai susikaupę. Gerbkite juos. Pokalbių tuo metu neturi būti. Nesikeik, neperduok savo ūmių susierzinimo priepuolių, nemesk tūtelių į žemę ar orą, kai prašauni. Tai ne tik trukdo kitiems, bet sukuria ta pačiam neigiamą minčių lauką, kuriame pratęsiami nepataikymai. Be to susikursi blogą reputaciją, ir šauliai ims tavęs vengti.
Emocijų nebuvimas yra raktas, kuris atrakins aukštesnių rezultatų duris. Kai nepataikai, nerodyk emocijų. Nepurtyk galvos, nerodyk rūgščios veido išraiškos, apsiramink. Šie minėti kenksmingi įpročiai turi būti panaikinti save kontroliuojant.

2014-05-27
Kviečiame šaudyti: Vilnius
Vilniuje St.Batoro g. 90a veikia LOSC šaudykla. Stendinio šaudymo centras kviečia šaudyti ir pasitreniruoti su geriausiais Lietuvos šauliais. Dirbame II-V 15-19val. Šeštadieni dirbame nuo 11.00 iki 15.00 arba suderintu metu. Kontaktinis nr. +370 656 05257
Plačiau
2013-11-27
Kviečiame šaudyti: Kėdainiai
Sodybos "Medžiotojų sostinė" šaudykla esanti Kėdainių raj. Kunionių k. Malūno g. 6 , dirba pagal poreikį iš anksto susitarus. Kontaktinis tel. 8 698 33059
Plačiau
2013-11-27
Kviečiame šaudyti: Kaunas
Kauno šaudykla kviečia pašaudyti. Adresas Didžioji g. 77, Kaunas (Zuikynė), darbo laikas nuo 9 iki 17 val., tačiau darbo grafiką galima suderinti telefonu +370 67066840
Plačiau
2013-11-27
Kviečiame šaudyti: Anykščiai
ZALA ARMS šaudykla siūlo išbandyti savo akies taiklumą ir rankos tvirtumą. Randamės Džiugų k. dal., Kurklių sen., Anykščių r. sav. Būtina išankstinė registracija!Tel: +370 657 15 155
Plačiau
2013-11-27
Kviečiame šaudyti: Šiauliai
VOLLIT šaudymo centras kviečia visus norinčius turiningai praleisti laisvalaikį ir pašaudyti įvairiais ginklais atvykti adresu Strazdų km., Šiaulių raj. darbo dienomis nuo 10.00 iki 18.00 val. Dėl pašaudymo savaitgaliais skambinti tel. 8 687 56534
Plačiau
2013-11-27
Kviečiame šaudyti: Klaipėdoj, Jurbarke, Vilkavišky ir kituose miestuose
Šaudymo entuziastų taip pat yra Klaipėdoje, Palangoje, Šventojoje, Šiauliuose, Šilalėj ir kituose miestuose, kur yra susirenkama treniruotis. Federacija mielai padės susisiekti su bendraminčiais.
Plačiau
Atgal Į viršų Spausdinimo versija

Tel: (+370) 656 05257

Sprendimas: UAB Interneto svetainiu dizainas